Позика в ломбарді — позитивні і негативні моменти

Позика в ломбарді — позитивні і негативні моменти

Перші ломбарди стали з’являтися ще в середні століття. Походження терміна пов’язують з італійською областю Ломбардією, в якій підприємливі ділки видавали позики населенню під заставу. Історію ломбардів прийнято вести з 1462 року, коли чернець-францисканець Барнабі де Терне заснував банкірську контору, яка займалася видачею невеликих безвідсоткових позик.

В даний час сучасні ломбарди серйозно втратили свої позиції на ринку кредитування населення, але, як і раніше, все ще залишаються досить популярними серед певних категорій населення, завдяки своїй специфіці роботи.

У чому полягає робота ломбарду

Схема роботи ломбарду дуже проста. Потенційний позичальник, що потребує грошей, приносить в ломбард на оцінку якусь особисту цінну річ. Це можуть бути коштовності, побутова техніка, транспорт, електроінструменти. У ломбарді можна закласти нерухомість. Жоден ломбард на це не піде, оскільки тут же втратить ліцензію.

Принесену цінну річ оцінює фахівець, і в рамках цієї оцінки видає певну суму грошей. Звичайно ж, заставна річ в ломбарді оцінюється дешевше своєї реальної вартості. Завдання оцінювача, призначити реальну ціну, за яку ломбард точно продасть заставну цінність, в разі, якщо її власник не виконає своїх зобов’язань, і не викупить її вчасно.

В обов’язковому порядку ломбард повинен видати позичальникові заставний квиток, в якому вказані інформація про заставу і умови його позики: розмір і терміни позики, процентна ставка, опис застави, оцінна сума. На першій сторінці заставного квитка прописується повна вартість кредиту – це максимальна сума, яку може переплатити позичальник, якщо викупить свій заставу в останній день.

Повернути заставу його власник може лише тільки після повернення отриманих кредитних грошей з нарахованими відсотками за користування кредитом. Розрахунок відсотків проводиться щодня. Чим швидше відбудеться викуп застави, тим меншу суму відсотків доведеться заплатити.

Деякі сучасні ломбарди можуть оформити електронний заставний квиток, розмістивши його в персональному кабінеті клієнта на своєму сайті, або ж надіслати його на електронну пошту позичальника. У цьому випадку в якості підпису клієнта може використовуватися спеціальний код, який міститься в надісланому листі, який клієнт повинен відправити СМС-повідомлення на вказаний номер.

Електронний заставний квиток має ряд переваг – його неможливо втратити, і з ним легше працювати на випадок реструктуризації кредиту. Всі необхідні зміни можна внести в онлайн режимі, не відвідуючи ломбард.

Кредит або позику в ломбарді

Деякі скрупульозні клієнти намагаються з’ясувати до якої категорії відносяться гроші, які видає ломбард – це кредит або позику? Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно розуміти різницю між кредитом і позикою.

Кредит видається завжди в грошах і тільки юридичною особою, і тільки під відсотки. Як позики можуть виступати не тільки гроші, але і майно. Надавати позику можуть фізичні особи і не обов’язково під відсотки.

Тому, гроші, які отримує позичальник в ломбарді, є кредитом, оскільки, ломбард – це юридична особа, а в заставному квитку прописані відсотки, які повинен повернути позичальник.

За своєю суттю, кредит в ломбарді, це не що інше, як заставний кредит в банку, з тією лише різницею, що сама процедура кредитування проходить у спрощеній формі і набагато швидше. Для отримання грошей в ломбарді, крім самого застави, клієнт повинен надати документ, що підтверджує його особу (паспорт).

Що буде, якщо не викупити з ломбарду заставу

Заставний кредит в ломбарді найчастіше видається терміном на 1 місяць, але в деяких випадках є можливість оформити кредит на 1 рік. Кредитна ставка в ломбарді більше, ніж у банку, але менше, ніж в МФО. Тому, при кредитуванні на тривалий термін, варіант застави в ломбарді не найоптимальніший. Однак, кредит в ломбарді має і ряд переваг перед банківським кредитом. Позичальник не може втратити більше, ніж залишений ним заставу. Звернення в ломбард ніяк не відбивається на кредитній історії клієнта.

У тому випадку, якщо позичальник вчасно не виконав своїх зобов’язань по взятому кредиту, і не викупив заставу, адміністрація ломбарду має право реалізувати заставу, при цьому, дорогі речі продаються тільки на публічних торгах. Почати процедуру продажу невикупленого застави ломбард може не раніше, ніж через місяць після закінчення дії договору.

Незалежно від того, за яку ціну ломбард продав заставну річ, позичальник звільняється від взятих зобов’язань. Якщо ж заставу буде проданий дорожче оціночної вартості, власник застави протягом 3 років може зажадати від ломбарду виплатити йому різницю в ціні.

В обов’язковому порядку всі закладене в ломбарді клієнтами майно має бути застраховане. За збереження застави відповідає ломбард, при цьому, позичальник не повинен платити гроші за зберігання. У тому випадку, якщо заставна річ прийшла в непридатність унаслідок неналежного зберігання, або ж вона була загублена, позичальник повинен отримати компенсацію.

Плюси і мінуси ломбарду

До позитивних моментів звернення в ломбард можна віднести оперативність отримання кредиту (гроші можна отримати протягом 1 години), мінімальний пакет документів (потрібен лише заставу і паспорт), відсутність штрафних санкцій при несплаті взятого кредиту (позичальник може втратити лише заставу, і не більше) . З негативних моментів треба виділити досить високу процентну ставку і низьку оцінку застави. Тобто, для того, щоб отримати велику суму грошей в ломбарді, необхідно закласти дуже дорогу річ.

При виборі ломбарду необхідно бути дуже уважним, щоб не потрапити на шахраїв. Іноді під ломбарди «маскуються» комісійні магазини, які набувають у клієнтів їх майно на правах зворотного викупу. В такому випадку комісійний магазин може продати так званий «заставу» клієнта в будь-який час з тієї простої причини, що з юридичної точки зору ніякого застави немає. Слід запам’ятати, що ломбард в обов’язковому порядку видає позичальникові заставний квиток. Комісійний магазин заставного квитка не видасть, а запропонує підписати документ купівлі-продажу.

У тому випадку, якщо клієнтові нічого запропонувати в заставу, можна звернутися в мікрофінансову організацію, наприклад, Містер Кеш, де можна оформити перший онлайн кредит за 15 хвилин в будь-який час під 0,01% без довідки про доходи та поручителів.

10.09.2021
Назад