Що таке активи та пасиви?

Що таке активи та пасиви?

Дослідження USAID (агентство США з міжнародного розвитку) свідчить про те, що фінансова грамотність населення України відстає щонайменше від 30 країн. Щоб це виправити, варто почати з вивчення активів і пасивів. Зараз розповімо чому.

Пасиви та активи, що це?

Якщо застосовувати ці терміни до особистих фінансів, трактувати їх можна так:

Активи – матеріальні та нематеріальні ресурси, що приносять вам дохід (депозит, акції, авторське право, нерухоме майно, дорогоцінні метали та інше).

Пасиви – витрати та фінансові зобов’язання, які зменшують ваш бюджет (кредити, оплата житла та комунальних послуг, обслуговування автомобіля та інше).

Управління

Щоб розуміти рівень ваших витрат та доходів, потрібно їх занотовувати. В онлайн-банкінгу кожна транзакція і надходження на вашу картку фіксуються та зберігаються в історії. Ви можете переглядати їх у вашому додатку. Якщо ви оплачуєте покупки готівкою, то просто зберігайте чеки або записуйте в нотатки товар та витрачену суму. Наприкінці місяця підсумуйте і проаналізуйте їх. Так ви побачите, наскільки розумно ви розпоряджаєтеся грошима.

Для початку пропишіть свої пасиви. Так ви дізнаєтесь точну суму, яку витрачаєте на потреби. Проаналізувавши свій підрахунок ви можете визначити, яких пасивів вам варто позбутися (закрити кредит або продати машину, яка обходиться занадто дорого).

Далі активи. Джерелом вашого бюджету може бути: заробітна плата, банківський депозит, додатковий підробіток, здавання квартири в оренду тощо). Знання точної суми, яку ви отримуєте на місяць, може підштовхнути вас на ідею, як збільшити дохід.

Тепер порівняйте дві суми, які у вас вийшли. Якщо активи приносять вам дохід, якого вистачає на пасиви – ви непогано справляєтеся з розподілом бюджету.

Якщо пасиви забирають всю чи більшу частину доходу – справи погані. Вам необхідно позбавлятися витрат і намагатися збільшити бюджет. Подумайте, що ще може приносити вам гроші та знайдіть спосіб перетворити це на ваш актив якнайшвидше. Киньте всі сили на оплату кредитів, адже відсотки, які нараховуються – «найагресивніші» пасиви. Також зверніть увагу на спеціальну літературу. Знання, якими діляться успішні підприємці, можуть допомогти вам налаштуватися на нову хвилю та вийти на інший фінансовий рівень. До речі, статтю з рекомендаціями книг можна знайти у нашому блозі. Віримо, що у вас все вийде!

17.02.2023
Назад