
Навіщо і наскільки потрібно страхувати кредит?
При оформленні деяких банківських кредитів банки пропонують або вимагають застрахувати видається кредит клієнту. Чим більша сума кредиту і чим довший термін кредитування, тим більша ймовірність, що позичальника зобов’яжуть застрахувати такий кредит. У разі відмови клієнта піти на таку страховку, банк, швидше за все, відмовить в кредитуванні. Для іпотечних кредитів страховка кредиту обов’язкове. В інших випадках, за згодою клієнта. Однак, в разі відмови від додаткової страховки банк має право підняти процентну ставку по кредиту.
Як знайти «золоту середину», з одного боку підстрахувавшись від форс-мажорних обставин, а з іншого боку уникнути зайвих непотрібних витрат? Страхування кредиту – це гроші на вітер або реальна «подушка безпеки» для позичальника? Коли можна відмовитися від страховки, але при цьому отримати кредит в банку або МФО?
Навіщо страхують кредит
Страхування кредитів – звичайна практика в світі фінансових послуг з надання грошей у борг під відсотки. Фінансові структури практикують страховку видаваних кредитів, щоб знизити ризики від невиплати кредиту в тому випадку, якщо позичальник стане неплатоспроможним через втрату роботи або важкої хвороби, сховається за кордон з метою умисного ухилення від виплати боргу або раптово помре. Проблемна заборгованість без страховки стає в таких випадках безнадійної, а спроби стягнути гроші з спадкоємців можуть вилитися в багаторічну судову тяганину або постійне переслідування з боку колекторів.
Тому, страховка кредиту виконує своєрідну захисну функцію, за допомогою якої кредитор підвищує гарантію повернення виданого кредиту, а позичальник уникає серйозної «головного болю» в разі настання форс-мажорних обставин, через які він не може виплатити взятий кредит. У таких випадках в невигідному становищі опиняється страхова компанія, яка втрачає свої гроші, «рятуючи» позичальника і кредитора за свій рахунок. Але, це нормальна робота для страхових компаній, які існують за рахунок подібних страховок. Головне, в роботі страхової компанії правильно оцінити потенційні ризики, і запропонувати такий страховий платіж, який би влаштував усі сторони.
Відповідно до існуючої практики, страховку іпотечного кредиту розраховують в районі 30% від суми кредиту, яку розбивають на весь термін кредитування. Фактично позичальникові доведеться виплачувати суму на третину більше, якби не було страховки.
Страхується чи кредит в МФО
А так чи потрібна страховка позичальникові? І як страхувати кредит в банку або МФО, щоб позичальник був переконаний, що це йому теж потрібно? Страховка позики може бути відразу явно обумовлена в кредитному договорі, а може бути оформлена як додатковий, прихований платіж, в якому буде перелік послуг банку по кредитуванню, в тому числі, і страхування надається позики. У банках і МФО, які працюють в Україні, як правило, умови страхування ініціює кредитор, і позичальникові не залишається нічого іншого, як погодитися, якщо він дуже зацікавлений в отриманні фінансової допомоги.
Деякі МФО включають додаткові приховані платежі, і клієнту крім повернення кредиту і «чистої» процентної ставки за ним, виплачувати ще й такі приховані платежі, які зазвичай прописані в договорі дрібним шрифтом, і багато позичальників не звертають уваги на такі важливі моменти.
Оформляючи кредит в МФО Містеркеш, позичальник може бути впевнений у відсутності прихованих комісій. При першому кредитуванні клієнта треба буде повернути тільки суму кредиту за процентною ставкою 0,01%. Тобто, при кредитуванні суми 10 000 грн на 10 днів у МФО Містеркеш, клієнту через 10 днів треба буде повернути 10 010 грн. Ніяких прихованих комісій або страховок кредиту в МФО Містеркеш немає, що робить оформлення кредиту в Містеркеш дуже вигідним для клієнта.