
Як працює банківський скоринг?
Знадобитися певна сума грошей, що перевищує власні накопичення іежемесячние доходи, може будь-якій людині. Адже в житті трапляється всяке: необхідність погасити борги по комуналці, заплатити терміново за навчання, купити дорогі ліки і пройти платне лікування, переїхати на нову орендовану квартиру і т.д. Якщо ви в такій скрутній фінансовій ситуації звертаєтеся в банк, то розраховуєте отримати якомога швидше необхідну матеріальну допомогу, нехай і на певних умовах, під великий відсоток і з додатковими платежами, які значно здорожують отриману позику.
Але при зверненні в банк, потенційним позичальникам доведеться дізнатися, що таке банківський скоринг, і чому він значно уповільнює, а ще дуже часто унеможливлює отримання такої необхідної вам позики.
Що таке методики банківського скорингу і як вони влаштовані?
Банківський скоринг – це автоматична програмна перевірка за унікальною методикою. На підставі результатів скорингу приймається рішення, давати позику чи ні. Здавалося б, ви звернулися в такий надійний фінансовий інститут, як банк, але рішення щодо надання кредиту мало того, що затягнулося на кілька днів, а ще гірше, тижнів, так в кінцевому підсумку в позиці вам було, на жаль, відмовлено. Цей найгірший варіант демонструє, як працює банківський скоринг.
У банківському скорингу дві складові: кредитний скоринг і скоринг, що виявляє шахраїв. Будь-яка програма банківського кредитного скорингу перевіряє всю соціальну і фінансову інформацію потенційного позичальника, верифікуються його документи (паспортні дані, ІПН, довідки про доходи та працевлаштування), відомості про поручителів, які несуть фінансову відповідальність у разі ваших матеріальних труднощів. Також програма моніторить такі соціальні дані, як сімейний стан, наявність дітей. Скоринг враховує, чи є у власності нерухомість, земельна ділянка, автомобіль або кілька, інші цінності, які можуть служити в якості застави. Що найскладніше в банківському скорингу – це те, що система вивчає не тільки кандидатуру того, хто хоче отримати кредит, але і його близьке оточення. Тобто, система працює за принципом «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти». І, якщо у потенційного кредитоотримувача в друзях є власники проблемних кредитів, то є великий ризик, що програма виявить це і відмовить тому, хто хоче отримати кредит в банку.
На підставі отриманих даних створюється рейтинг в балах, який дозволяє потенційному позичальникові отримати кредит чи ні. Причому, кількість балів, які скоринг «присудив» потенційному позичальникові, може бути достатнім, щоб отримати споживчий кредит на покупку побутової техніки і навіть автомобіля, але, при цьому, цих балів може не вистачити для того, щоб скорингова програма схвалила кандидатуру фізособи на оформлення іпотеки для покупки нерухомості.
Що ж стосується скорингу шахрайства, то програма вивчає всі підозрілі збіги і розбіжності, виявляючи шахрайські схеми оформлення кредитів.
Якщо банківський скоринг не пройдено, то залишається ломбард або мікрофінансова організація. Розраховувати на швидке отримання позики ви можете тільки в тому випадку, якщо:
-
Йдете в ломбард і здаєте щось цінне зі свого майна (інструменти, побутову техніку, коштовності, ікони і т.п.). У цій ситуації матеріальна допомога вам буде надана практично миттєво, без перевірок ваших доходів, без надання ІПН, не потрібні поручителі. Досить точно дати цінність в заставу і надати паспорт, який вказує ваші дані, які знадобляться згодом, коли ви повернетеся, щоб викупити заставу. Недоліком ломбарду є те, що заставні речі оцінюються низько при наданні вам позики і, навпаки, мають завищену вартість, коли ви їх збираєтеся викупити.
-
Другий, більш прийнятний спосіб отримання швидкого позики – зверніться в мікрофінансову організацію, наприклад, в МФО «МістерКеш». Тут ви протягом доби отримаєте без відмови мікропозику, яку вам перерахують на банківську карту, номер якої ви попередньо вкажете в заявці на отримання мікрокредиту. Щоб отримати позику, достатньо надати достовірні дані паспорта та ІПН. Кредитний скоринг в МФО також присутній, але його методики не такі жорсткі по відношенню до потенційних позичальників.