Що робити з непогашеним кредитом при розлученні?

Що робити з непогашеним кредитом при розлученні?

«Обручальное кольцо, непростое украшенье …», хто не чув цю популярну колись пісню, яка була в репертуарі ВІА «Лийся пісня» у вісімдесятих роках. На жаль, іноді трапляється так, що «двох сердець одне рішення» виявляється помилковим, і за весіллям слід шлюборозлучний процес з розділом спільно нажитого майна. Однак, разом може бути нажито не тільки майно, а й борги. Як бути, якщо при розлученні подружжя є непогашені кредити, взяті одним з них?

Що говорить закон

При розлученні подружжя розподіл їх майна, як і боргів, проходить по нормам, які встановлюються нормативно-правовими документами, виходячи з рівних прав подружжя на спільно нажите майно. Тобто, якщо квартиру подружжя взяло в іпотеку, перебуваючи в шлюбі, то вона є їхньою спільною, точно так же, як і іпотечний кредит. Однак, тут важливе значення має те, як буде складено договір кредитування. На кого він складений, чи є чоловік (а) поручителем і інші важливі моменти. Як правило, в разі, якщо один з подружжя оформляє кредит на покупку нерухомості або іншого цільовий кредит на велику суму, банки в обов’язковому порядку вимагають підпису в кредитному договорі подружжя, страхуючись від потенційно можливих проблем з повернення такого кредиту в разі розлучення.

Згідно з усталеною практикою, при розлученні, при відсутності заперечень, кредити, наявні у сім’ї, діляться порівну між подружжям, навіть якщо кредит оформлявся на кого-то одного з них. У разі, якщо подружжя заперечують проти такого трактування рішення проблеми, суд буде з’ясовувати частки загальної та особистої частини кожного з подружжя.

З точки зору юриспруденції, кредит, взятий одним із подружжя в банку, належить обом, оскільки, це одна сім’я із загальними потребами. У разі, якщо один з подружжя відмовляється від кредитних зобов’язань, він повинен довести суду, що кредит брався на особисті потреби позичальника, а не на потреби сім’ї. Такі випадки бували в судовій практиці.

Наприклад, якщо на кредитні гроші був зроблений ремонт в квартирі, де проживало подружжя, значить, кошти пішли на сім’ю, і такий кредит повинні будуть погашати обоє в рівних частинах після розлучення. Якщо кредит був витрачений на відпочинок одним з подружжя, і цього будуть представлені документальні докази, такий кредит буде виплачувати тільки позичальник.

Кредитна заборгованість визнається загальної, якщо: кредит пішов на потреби сім’ї; договір оформлявся за згодою обох подружжя; подружжя знали про придбання фінансових зобов’язань один одним.

Коли кредит брали обоє

У разі поділу споживчого кредиту, зобов’язання діляться в пайових частках, отриманих при розлученні. Наприклад, при цільовому позику одного з подружжя, саме він погашає цільовий кредит, але потім, протягом 3 років має право отримати частину сплаченого кредиту від другого чоловіка, а в разі його відмови, звернутися до суду. У разі споживчого кредиту все набагато складніше, чоловік повинен буде довести, що взятий кредит пішов на потреби сім’ї.

У разі іпотечного кредиту, квартира або будинок є заставним майном фінансово-кредитної організації, що видала кредит. Хто і в якій частині буде виплачувати іпотеку залежить від того, кому дістанеться житло, і з ким житимуть неповнолітні діти, якщо такі є.

При невиплаченої автокредиті можливі кілька варіантів: продаж транспортного засобу з метою погашення кредиту, при цьому решту грошей будуть розділені між подружжям; хтось забирає автомобіль і бере на себе кредитні зобов’язання; питання вирішується в судовому порядку.

Щоб уникнути багатьох питань при розлученні, доцільно оформити шлюбний контракт, в якому прописати всі потенційні спірні моменти, які можуть виникнути при розлученні.

17.09.2021
Назад