
П’ять правил розумного кредитування
Маєте звичку позичати гроші? Просто при цьому будьте розумні. Деякі люди уникають брати гроші в борг, як вогню, стверджуючи, що це зло, особливо в разі установ, що пропонують позики — «Вимагачі, які тільки шукають людські нещастя і бачать, як нас обдурити».
Разом з технологічним розвитком наші можливості і, отже, наші потреби продовжують рости. Широка доступність всіляких товарів в магазинах росте як божевільний технічний прогрес. З іншого боку, у нас є ситуація на ринку праці, яка часто не дає нам відповідних умов для реалізації власних планів. І це не обов’язково про екзотичний відпочинок або новий електронний гаджет.
Бувають випадки, коли у нас закінчуються готівкові для більш «звичайних» потреб. А що потім? Знову відмовляти собі в чомусь? Почати відкладати і з тугою чекати, коли це накопичиться, коли може виявитися, що річ мрії більше не доступна? Попросити сім’ю або друзів про підтримку і зустріти нерозуміння? Гроші — дуже делікатна тема, яка вже зруйнувала багато дружніх стосунків.
Ми радимо не боятися кредитів, але завжди дотримуватися п’яти правил розумного кредитування:
1. Потрібно дійсно оцінити свої потреби і можливості.
Порахуйте, скільки в місяць ви можете витратити на погашення кредиту, щоб вистачило на всі інші витрати. Не думайте, що після отримання позики у вас раптово вийде відкладати більше. Завжди можуть бути непередбачені витрати, які раптово зіпсують весь ваш ретельно продуманий план.
2. Уважно перевірте кредитну організацію і умови позики.
Вибираючи компанію, яка пропонує вам кредит, завжди перевіряйте всі деталі, намагайтеся зв’язатися з консультантом і переглядайте відгуки про неї в Інтернеті. Якщо компанія не надає документи на ведення подібної діяльності, не надає номер телефону, а в мережі переважають негативні коментарі або їх взагалі немає, краще не ризикувати і прийняти рішення про іншу пропозицію. Завжди уважно читайте про всі витрати по позиці, як про основні, такі як комісія або відсотки, так і про додаткові: витрати на нагадування в СМС про затримки в погашенні і т. д. Кожна компанія зобов’язана надати таку інформацію на своєму сайті.
3. Уважно читайте договір.
Завжди уважно читайте весь кредитний договір. Знайдіть час і спокійно перевірте всі витрати по кредиту, терміни погашення і додаткові комісії з тим, що було представлено вам в первісному реченні.
4. Регулярно розраховуйтесь і негайно повідомляйте про проблеми свого кредитора.
Завжди намагайтеся дотримуватися термінів платежу, зазначених в договорі. Це дозволить вам уникнути додаткових витрат і негативних записів в бюро кредитних історій, які можуть перешкодити вам скористатися допомогою банку або кредитної компанії в майбутньому. Однак, якщо з якоїсь важливої причини ви не можете погасити борг, негайно зверніться в компанію, в якій ви взяли позику. Для кредитора це буде явною ознакою вашої порядності як позичальника, і є шанс, що ви разом прийдете до рішення, яке дозволить вам пережити кризу і погасити зобов’язання в більш пізній термін без неприємних наслідків.
5. Не використовуйте позики в якості постійного джерела фінансування.
Завжди ретельно обміркуйте, чи дійсно вам потрібна наступна позика, і завжди намагайтеся брати її для певної мети, яку ви хочете або повинні швидко реалізувати. По можливості уникайте зобов’язань за стандартними повсякденними витратами. Дуже легко захопитися додатковим грошовим потоком і розглядати його як постійний елемент вашого сімейного бюджету, без якого ви скоро не зможете нормально жити.