
Правила формування фінансової подушки безпеки
Вислів «на чорний день» чув кожен із нас. Наші бабусі та дідусі щомісяця намагалися відкладати гроші на цей день. Але статистика каже, що понад 70% українців не поспішають брати приклад зі своїх бабусь та не мають жодних фінансових заощаджень. Але така грошова страховка дуже важлива. Нижче розповімо чому та як її сформувати.
Важливість формування подушки безпеки
Фінансова подушка безпеки (ФПБ) – важливий грошовий резерв, який допоможе уникнути труднощів у разі несподіваної події, як втрата роботи, серйозне захворювання або аварія.
Ось кілька причин, чому важливо мати фінансову подушку:
- Зниження стресу. Коли у вас є фінансова подушка, ви почуваєте себе впевненіше і спокійніше, знаючи, що зможете впоратися з несподіваними витратами без необхідності брати кредити або користуватися кредитними картками.
- Заощадження на майбутнє. Накопичення ФПБ може допомогти вам почати інвестувати, коли ви досягнете своєї мети щодо заощаджень на невідкладні випадки.
- Захист від боргів. Якщо у вас немає фінансової подушки, вам доведеться брати гроші в борг, щоб впоратися з несподіваними витратами. Це може призвести до накопичення боргів, які можуть виявитися важкими для погашення.
- Планування бюджету. Якщо у вас є ФПБ, ви можете краще планувати свій бюджет і уникати необхідності терміново позичати гроші, якщо щось піде не так.
Як сформувати ФПБ?
Створення фінансової подушки може здатися важким завданням, але це досить просто:
1. Визначте розмір вашої фінансової подушки
Це залежить від вашого доходу, витрат, термінів та цілей. Зазвичай рекомендується відкласти суму, що дорівнює 3-6 місяцям витрат. Фінансові експерти радять принцип 50-30-20: 50% доходу залишити на постійні витрати, 30% на нерегулярні витрати, а 20% відкладати. Але, на жаль, не кожен може дозволити собі зберігати п’яту частину від доходу. Тому якщо ви почнете з 5-10%, це вже краще ніж нічого.
2. Складіть список своїх витрат
Розділіть витрати на категорії, такі як житло, їжа, медичні витрати, транспорт, розваги і т.д. Це допоможе вам краще зрозуміти скільки грошей потрібно на невідкладні витрати.
3. Почніть відкладати гроші
Багато хто планує відкладати з тих грошей, що залишилися наприкінці місяця. Але часто буває так, що на цей момент коштів уже немає. Тому робіть це одразу після отримання зарплати. Якщо ви не впевнені в собі та боїтеся, що відкладені гроші не затримаються у вас, спробуйте, наприклад, покласти їх на закритий рахунок, з якого не можна зняти гроші просто так. Багато банків пропонують таку послугу, її можна налаштувати у додатку.
4. Скоротіть витрати
Якщо ви не можете відкласти необхідну суму, спробуйте скоротити витрати, щоб звільнити більше грошей на відкладення.
5. Використовуйте несподівані гроші
Якщо ви несподівано отримаєте гроші, наприклад, податкове повернення, бонус на роботі чи спадок, використайте їх для збільшення своєї фінансової подушки.
Якщо формувати подушку безпеки лише кілька місяців, то навряд ви побачите гідний результат. Знадобляться роки, щоб зібрати значну суму. Коли щомісячне поповнення фінансової подушки увійде у звичку, ви робитимете це на автоматі та не помітите, як із $100 вона перетвориться на $10 000. А коли ці гроші знадобляться, ви будете собі дуже вдячні, що одного разу вирішили сформувати таку страховку.