
Як правильно розмовляти з колекторами?
У технічній літературі під терміном «колектор» розуміють трубу або канал великого діаметру, в який входять труби або канали менших діаметрів. Наприклад, автомобілісти добре знайомі з випускним колектором відпрацьованих газів в двигуні внутрішнього згоряння, який в народі називають «штанами». В юридичній практиці колекторами прийнято називати організації, які спеціалізуються по поверненню боргів з недбайливих позичальників.
У разі, коли позичальник допускає прострочення по взятому кредиту, і не йде на контакт з кредитором, останній часто звертається в колекторські організації, які спеціалізуються на поверненні боргів з проблемних позичальників. Колекторська організація працює за певний відсоток від повертається боргу, або взагалі може викупити борг за ціною, нижче «номінальної», і тоді позичальник стає боржником не фінансово організації, але колекторської служби.
Якщо ви боржник
Існує дві принципово великі різниці в освіті боргу позичальника. Деякі позичальники оформляють кредит, спочатку плануючи його не виплачувати з тих чи інших причин. Як правило, з такими клієнтами у фінансових організацій найбільше проблем – вони ховаються, змінюють місце проживання, не йдуть на контакт. Але, більшість прострочень допускають цілком добропорядні люди, які потрапили в складну ситуацію, – звільнили з роботи, трапилася важка хвороба, сталося пограбування, ДТП, пожежа. Та хіба мало чого може статися в житті такого, що може стати причиною фінансових труднощів.
Тому, якщо вам не пощастило, і ви розумієте, що у встановлені кредитним договором строки повернути позику не виходить, ні в якому разі не слід ховати «голову в пісок», в надії, що воно саме якось «розсмокчеться». Чи не розсмокчеться. Як тільки термін кредитування закінчиться і фінансова установа не отримає свої гроші назад з відсотками, на боржника будуть накладені штрафні санкції та щодня нараховуватиметься пеня. Найбільш оптимальним варіантом для позичальника буде візит до фінансової установи з поясненням ситуації, що склалася, як відомо, «винну голову меч НЕ січе».
В ході взаємного діалогу може бути знайде компроміс, який влаштує обидві сторони. У випадку з кредитом в МФО дуже сильно виручають в подібних ситуаціях можливість пролонгації кредитного договору. Деякі МФО дозволяють продовжувати дію кредитного договору необмежену кількість разів за умови оплати відсотків. На цей момент обов’язково слід звертати увагу, вибираючи МФО для кредитування.
Розмова з колекторами
Але, що робити, якщо з кредитором «полюбовно» домовитися не вдалося, і поверненням боргу зайнялися колектори? По-перше, не слід панікувати, з юридичної точки зору у колекторів трохи легальних «важелів», щоб натиснути на вас. Головна проблема полягає в тому, що, як правило, колектори працюють нелегальними або напівлегальними методами по поверненню боргів. Буває, що колекторські служби працюють спільно з офіційними правоохоронними органами, діючи на межі дозволеного, надаючи моральне, іноді фізичний тиск.
У таких випадках однозначно слід звертатися в поліцію, прокуратуру, а, якщо такі звернення не дають результату, і колектори продовжують загрожувати або займаються відвертим розбоєм, треба звертатися в ЗМІ, просити допомоги в соціальних мережах. Найчастіше це найефективніший спосіб «охолодити» запал колекторів.
У будь-якому випадку, з колекторами слід вести розмову впевненим тоном, ввічливо. В обов’язковому порядку поцікавитися ПІБ колектора, яку організацію він представляє. Перевірити наявність даної організації в Держреєстрі. Якщо все нормально, пояснити колектору ситуацію, постаратися знайти «Соломонове рішення».
Якщо ви поручитель
При оформленні мікрокредиту в МФО поручителі не потрібні. Однак, МФО найчастіше вимагають вказати контактні дані родичів, яких потім будуть смикати настирливими дзвінками, якщо ви вчасно не повернете борг. Тому, якщо ви опинилися на «лінії вогню» в якості поручителя або родича, який проштрафився позичальника, готуйтеся до того, що вам будуть докучати настирливими дзвінками з вимогами вплинути на недбайливого позичальника, щоб той повернув гроші.
У разі офіційного поручительства при банківському кредиті, на поручителя може бути покладена відповідальність з повернення боргу позичальника, якщо той не виплачує гроші. Тому, ставлячи підпис на кредитному договорі в якості поручителя, не полінуйтеся ознайомитися з його змістом. Можливо, що при форс-мажорних обставинах вам доведеться виплачувати кредит, який ви не брали.
Якщо ви поручитель без згоди
Іноді трапляються ситуації, що поручитель дізнається про те, що він поручитель тільки за фактом невиплати кредиту, взятого позичальником. Така ситуація при банківському кредиті неможлива, оскільки, поручитель особисто повинен поставити свій підпис на договорі кредитування. А ось при оформленні кредиту в МФО така ситуація можлива, коли позичальник вказує ваш номер телефону.
В такому випадку доведеться розбиратися з фінансовою установою. Тут можуть бути дві ситуації – ви знаєте позичальника, це ваш знайомий, друг, родич, який без вашої згоди вказав ваш контактний номер телефону; ви не знаєте позичальника. Вам треба пояснити ситуацію адміністрації МФО, але, швидше за все, домовитися не вийде. Тому, доведеться писати заяву в поліцію, в складних ситуаціях доведеться наймати адвокатів, звертатися в суд.
Якщо помилилися
Бувають помилкові випадки, коли, наприклад, людина купила номер телефону, який кілька років тому використовувався несумлінним позичальником, і цей номер телефону залишився в «чорному списку». У подібних випадках слід пояснити ситуацію колектору. Якщо розмова не дасть результату, однозначно, слід звертатися в поліцію.