
Як отримати податкову знижку в Україні в 2021?
Оформлення податкової знижки дозволить повернути частину коштів, витрачених в попередньому році на будь-які послуги або придбання майна. Компенсація обчислюється виходячи із суми прибуткового податку, що стягується при нарахуванні зарплати. Повертається вона на банківську картку або грошовим переказом протягом 2 місяців з моменту запиту.
За що можна отримати податкову знижку
Податкова знижка поширюється на громадян України, які проходили лікування від безпліддя, провели процедуру усиновлення, платили за навчання дітей або ж навчалися самі на платній основі. За податкову знижку є можливість повернути 18% від загальних грошей, заплачених на навчання.
Громадяни України можуть розраховувати на повернення частини грошей, з відсотків, заплачених ними за іпотечний кредит протягом року. Внутрішньо переміщені особи (близько півтора мільйонів чоловік), які уклали офіційний договір оренди житла, можуть повернути частину грошей, виплачених ними в якості орендної плати за житло. Крім цього, українці можуть повернути частину грошей, витрачених ними на будівництво або придбання доступного житла, яке будується за державної підтримки.
Українці можуть повернути частину грошей, переданих ними на благодійні пожертви, за сплати страховок довгострокового страхування життя, а також пенсійних внесків, сплачених в рамках недержавного пенсійного забезпечення. Повернути частину грошей можуть автовласники, переобладнали свій автомобіль на альтернативний вид палива. Підлягають частковому поверненню витрати, пов’язані з боротьбою ковіда (купівля ліків, дезінфекторів, антисептиків, засобів індивідуального захисту та ін.).
Що потрібно для отримання податкової знижки
Отримати податкову знижку можуть тільки особи, офіційно працевлаштовані і отримують офіційну зарплату. При цьому, розмір податкової знижки не може перевищувати розмір офіційного доходу особи.
Розмір податкової знижки становить 18% від загальної суми податків, сплаченої особою, яка розраховує на повернення грошей. Наприклад, людина, офіційно працевлаштований, заплатив протягом року за іпотечним кредитом 1 млн грн, з яких 200 000 пішли на оплату відсотків по кредиту. До поверненню підлягають 18% від 200 000, тобто, 36 000 грн. При оплаті 20 000 за навчання дитини, можна розраховувати на повернення 3600 грн.
Для отримання податкової знижки клієнт повинен в обов’язковому порядку заповнити форму податкової декларації, в якій вказати у відповідних графах витрати, за якими планується зажадати отримання податкової знижки. Також необхідно вказати банківські реквізити, на які буде здійснено повернення грошей.
Подати податкову декларацію можна в електронному кабінеті клієнта, але зробити це можуть тільки особи, які мають електронний цифровий підпис (ЕЦП). Прикріпивши свій електронний ключ і ввівши пароль, клієнт отримує доступ до електронного кабінету, в якому необхідно пройти в розділ «Надання декларації про майновий стан і доходи», в якому заповнити електронну декларацію, після чого підписати її і відправити в податкову службу.
У декларації клієнт вказує тип подається декларації, свою категорію платника податків, суму доходу, який підлягає оподаткуванню, розмір сплаченого податку та військового збору, інші доходи, які підлягають оподаткуванню, реквізити на повернення грошей.
Електронну декларацію за 2020 року необхідно подати до 31.12.2021. Зроблені витрати, з яких клієнт хоче отримати податкову знижку, необхідно підтвердити документально (чеками або іншими фінансовими документами).
За навчання
Податкове вирахування такого роду може отримати будь-який українець, який заплатив за своє навчання або навчання своєї дружини (чоловіка) або дитини.
До інспекції подаються:
- ксерокопії паспортів платника та учня;
- податкова декларація;
- квитанція про оплату навчання із зазначенням суми та форми оплати;
- копія договору про навчання;
- довідка про розмір оплати праці за попередній рік.
За всиновлення
Оформивши компенсацію за всиновлення, платник податків отримує назад частину грошей, витрачених на оплату послуг від держави.
Потрібні папери:
- свідоцтво про всиновлення;
- квитанція про оплату держмита;
- довідка про дохід за попередній рік.
Відрахування повертається одному з подружжя, яке всиновило дитину, з розрахунку 1/3 суми його річного заробітку.
За лікування та репродуктивні технології
Можна отримати від держави компенсацію, якщо протягом попереднього року була оплата необхідних для підтримки життя препаратів, медичних послуг, ортопедичних товарів для інвалідів.
Ситуації, при яких знижка не надається:
- косметичні операції;
- аборти без медичних показань;
- дорогі зубопротезні матеріали;
- операції по зміні статі;
- лікування венеричних хвороб (якщо вони не були придбані через згвалтування або побутовим шляхом).
Якщо жінка скористалася послугою ЕКЗ, то відрахування за репродуктивні технології надається її чоловікові. Однак, як і у випадках з усиновленням, при його розрахунку береться 1/3 річної зарплати.
За ремонт житла в новобудові
Знижка дається тим громадянам, які своїми коштами зробили ремонт в купленій ними в новому будинку квартирі. У цьому випадку податкова вимагатиме:
- договір купівлі-продажу;
- чеки, що підтверджують оплату будматеріалів;
- свідоцтво від забудовника про відсутність ремонту в проданій квартирі на момент заселення туди мешканців.
На переоснащення автомобілю
Якщо платник податків змінив принцип дії двигуна своєї машини, в результаті чого вона стала працювати на біопаливі, то він отримує право на податкову знижку.
Для цього знадобляться довідки:
- про переоснащення авто;
- про виконання робіт та їх вартість;
- про заробіток за попередній рік.
На нерухомість
Повернення частини коштів, сплачених за нерухомість, можливе, якщо остання була оформлена в іпотеку або куплена. При цьому треба мати реєстрацію в цьому житлі.
Необхідно пред’явити:
- документ про придбання нерухомості;
- копії паспорта та податкового коду;
- довідки про доходи та про суму прибуткового податку за минулий рік.
Відрахування буде розраховане виходячи не з вартості житла, а з розміру сплачених за нього податків. Важливий момент: якщо придбана нерухомість площею 100 кв. м та більше, то податкове вирахування розраховується за меншим коефіцієнтом. Чим більше площа, тим менше буде знижка.
Крім усього перерахованого вище, податкове вирахування може бути повернуто за пожертву та страхування. Головне – пред’явити документ про факт оплати й докази офіційного працевлаштування.