Все що потрібно знати про кредитні канікули

Все що потрібно знати про кредитні канікули

Всесвітня пандемія коронавируса на початку 2020 року внесла серйозні корективи в розмірений хід життя мільйонів громадян. Навесні 2020 року переважна більшість країн у світі ввели жорсткі карантинні заходи, покликані припинити швидке поширення коронавируса, від якого не було вакцини. На час карантину багато банків ввели кредитні канікули для своїх позичальників, оскільки ті банально залишилися без джерела доходу.

Що таке кредитні канікули

Кредитними канікулами називають тимчасову відстрочку поточних платежів по кредиту, але зі збереженням зобов’язань щодо їх погашення. Позичальник на певний термін звільняється від сплати по кредиту, але в цілому кредит повинен бути їм виплачений до встановлених відсотками після того, як кредитні канікули перестануть діяти.

Дуже важливо розуміти, що кредитні канікули не звільняють позичальника від виконання своїх зобов’язань по кредиту, а всього лише призупиняють їх на час кредитних канікул. При цьому подальший графік погашення по кредиту може бути змінений зовсім по-різному. У деяких випадках доведеться платити великі суми, оскільки кінцева дата погашення кредиту не змінюється.

Наприклад, якщо позичальник виплачував щомісяця по 1000 грн, і йому залишилося виплатити, згідно з графіком, 12000 грн за 12 місяців, то при оформленні кредитних канікул на 6 місяців, позичальник повинен буде після закінчення кредитних канікул виплачувати по 2000 грн протягом останніх 6 місяців, щоб укластися в графік погашення кредиту.

У деяких випадках банк дозволяє продовжувати кредитний договір на термін дії кредитних канікул. У такому випадку розмір виплат по кредиту не змінюється, але продовжується термін дії кредитного договору. Тобто, для нашого прикладу, після закінчення кредитних канікул позичальнику треба буде продовжувати виплачувати по 1000 грн протягом 12 місяців, просто повне погашення за таким кредитом закінчиться на півроку пізніше.

Як піти на кредитні канікули

У звичайній ситуації оформити кредитні канікули позичальникові не так вже й просто. Він повинен надати банку вагомі доводи своєї тимчасової неплатоспроможності, щоб банк вирішив погодитися на кредитні канікули. Треба буде підтвердити документально про виниклі фінансові проблеми, наприклад, надати трудову книжку з записом про звільнення з роботи, довідку з медичного закладу про проходження дорогого лікування та ін.

Розглянувши всі обставини, банк може запропонувати позичальникові кілька варіантів кредитних канікул: відстрочку у погашенні тіла кредиту з обов’язковою оплатою відсотків по кредиту; повну відстрочку поточних платежів або частини; відстрочку зі сплати відсотків, але при необхідності погашення тіла кредиту.

Як оформити кредитні канікули під час коронавируса

Розуміючи, що в період загального карантину переважна маса позичальників буде не в змозі оплачувати поточні рахунки за кредитами, уряд розіслав банкам циркуляр, в якому рекомендувало надати своїм клієнтам кредитні канікули. Депутати Верховної Ради прийняли два закони – про підтримку позичальників, який до 30 квітня звільняв від штрафних санкцій прострочені виплати по споживчих кредитах, причому, як в банківській сфері, так і кредитів, оформлених в МФО. Другий закон регулював кредитування юридичних осіб.

Якщо в звичайний час для оформлення кредитних канікул було відвідувати фінансову установу, то в період карантину піти на кредитні канікули можна було в віддаленому режимі. Для цього достатньо було зателефонувати на гарячу лінію в банк або відправити електронний лист, повідомивши ПІБ, ідентифікаційний код і фінансовий номер телефону. У відповідь банк повідомляв клієнту суму платежу під час канікул і після них.

Важливо розуміти такий момент, кредитні канікули надаються тільки при зверненні позичальника в банк. Якщо не буде звернення, не буде і кредитних канікул.

15.09.2021
Назад