Чим відрізняється кредит від позики і займу?

Чим відрізняється кредит від позики і займу?

Пересічні громадяни, які за родом своєї діяльності не пов’язані з фінансами, вважають поняття «кредит», «позика», «займ» синонімами і не бачать суттєвої різниці між ними. Частенько можна чути фрази типу «Я взяв позику в банку» або «Мені треба виплачувати кредит». Для фінансиста різниця між кредитом, позичкою та позикою приблизно ж така, як для сільського жителя між сіном, соломою і травою.

Кожне з понять «кредит», «позика», «позичка» характеризує грошові або майнові відносини між двома сторонами, кожна з яких може бути, як юридичним, так і фізичним особою.

Що таке кредит

Для багатьох поняття «позички» і «позики» тотожні поняттю кредиту, коли гроші беруться в банку під відсотки. Хто не знає розхожу приказку про те, що, оформляючи кредит, береш чуже і на час, а віддаєш своє і назавжди. Кредитом називають взяття грошей у борг у ліцензованому фінансовій установі. Кредит – це завжди тільки про гроші. Кредит не може бути безпроцентним, оскільки це заборонено законом. Видаючи безвідсотковий кредит, насправді, банк стягує мізерну комісію у вигляді 0,01%, щоб не порушувати закон. Фактично позичальникові треба віддати практично ту ж суму, яку він взяв у борг, але, символічний відсоток дотримується формальності закону.

При оформленні кредиту в обов’язковому порядку підписується кредитний договір, згідно з яким, особа, яка взяла гроші в борг, зобов’язується їх повернути в певний термін, разом з відсотками. Розмір і термін кредитування можуть коливатися у великих межах – від тисяч гривень на кілька місяців, до мільйонів на десятки років. Розмір кредиту визначається кредитною політикою фінансової установи, що видає кредит, а також платоспроможністю позичальника. Відсоток по кредиту визначається, в першу чергу, ключовою ставкою Центрального банку. Щоб оформити кредит, позичальник повинен відповідати критеріям фінансової організації, де він намагається взяти кредит.

Найпростіший приклад кредиту. Людині потрібні гроші на ремонт квартири або покупку дорогої побутової техніки. Він йде в банк, надає необхідні документи, що підтверджують його платоспроможність, отримує потрібну суму, яку потім повертає в обумовлені кредитним договором строки, разом з відсотками.

Що таке займ

На відміну від кредиту, предметом займу можуть бути не тільки гроші, але і будь-які цінності. У разі грошової позики він мало чим відрізняється від кредиту. Головна відмінність полягає в тому, що грошову позику можна зробити не тільки у фінансовій організації, а й у приватної особи. У разі майнового позики можна говорити про оренду.

Наприклад, позичальник вирішив позичити у сусіда деяку суму грошей, щоб з’їздити на море відпочити. Сусід згоден безоплатно позичити гроші, але в якості гарантії повернення хоче укласти договір на певних умовах: 10 тисяч гривень займаються терміном на 1 місяць без відсотків.

Повернувшись з моря, сусід віддав гроші, але вирішив зробити ремонт у себе на дачі, він просить на час в своє користування будівельні інструменти. Сторони укладають новий договір позики, в якому обумовлюють письмово, які інструменти і на який термін вони дають у користування, в якому вигляді вони повинні бути повернуті, яка вартість їх користування.

Якщо говорити про грошовий позику, то його відміну від кредиту полягає в тому, що кредит завжди видається під відсотки, а позика може бути безпроцентним. Якщо в договорі позики не прописані терміни повернення, він є безстроковим.

Що таке позика

Позику можна порівняти з безкоштовною орендою, коли певне майно віддається у безоплатне тимчасове користування. У тому випадку, якщо за позику беруться гроші, це вже буде оренда. Договір позички в обов’язковому порядку відображає два моменти: предмет, який передається в безоплатне користування і факт відсутності плати. У договорі позики можна прописати, в якому вигляді необхідно повернути майно. Знову ж таки, якщо в договорі нічого не сказано про терміни повернення, такий договір є безстроковим.

24.08.2021
Назад